Tradice Bílých Karpat, z.s.

Z wiki.hostetin.org
Verze z 23. 1. 2025, 22:09, kterou vytvořil Glomerata (diskuse | příspěvky) (založena nová stránka s textem „Tradice Bílých Karpat, z.s. je == Založení == Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat (TBK) bylo založeno v roce 1998 za účelem ochrany přírodního a kulturního dědictví Bílých Karpat. Jedním z jeho hlavních cílů bylo podpořit místní produkci a tradice v souladu s principy udržitelného rozvoje. Sdružení navázalo na dlouholetou tradici pěstování krajových odrůd ovoce v regionu Horňácka a postupně rozšířilo s…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tradice Bílých Karpat, z.s. je

Založení

Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat (TBK) bylo založeno v roce 1998 za účelem ochrany přírodního a kulturního dědictví Bílých Karpat. Jedním z jeho hlavních cílů bylo podpořit místní produkci a tradice v souladu s principy udržitelného rozvoje. Sdružení navázalo na dlouholetou tradici pěstování krajových odrůd ovoce v regionu Horňácka a postupně rozšířilo svou činnost na celý region Bílých Karpat​:contentReference[oaicite:0]{index=0}​:contentReference[oaicite:1]{index=1}.

Statutární orgány

Garantem systému udělování regionální značky „Tradice Bílých Karpat®“ je občanské sdružení TBK. Statutárním orgánem je komise pro udělování regionální značky, která rozhoduje o udělení certifikátů na základě předem stanovených kritérií kvality, tradice výroby, původu surovin a šetrnosti vůči životnímu prostředí​:contentReference[oaicite:2]{index=2}.

Regionální značka Tradice Bílých Karpat

Regionální značka „Tradice Bílých Karpat®“ je registrovaná ochranná známka, která zaručuje původ a kvalitu produktů a služeb z jedinečné krajiny Bílých Karpat. Jedná se o první přeshraniční značku svého druhu ve střední Evropě, zahrnující jak moravskou, tak slovenskou část chráněné krajinné oblasti Bílé-Biele Karpaty. Značka podporuje výrobce, kteří využívají místní suroviny, zachovávají tradiční výrobní postupy, a jejichž produkty jsou šetrné k životnímu prostředí. Udělování značky má také za cíl posilovat místní ekonomiku a vytvářet pocit sounáležitosti obyvatel regionu​:contentReference[oaicite:3]{index=3}​:contentReference[oaicite:4]{index=4}.

Přínosy značky

Regionální značka pomáhá výrobcům zviditelnit jejich produkty a přispívá k oživení místní ekonomiky. Zákazníkům garantuje kvalitu a původ produktů, a zároveň podporuje rozvoj regionu. Mimo jiné zahrnuje produkty jako mošty, byliny, ručně vyráběnou keramiku či tradiční destiláty. K 64 obcím na moravské straně Bílých Karpat se přidává 40 obcí na slovenské straně​:contentReference[oaicite:5]{index=5}​:contentReference[oaicite:6]{index=6}.

Odkazy